Demo Builder Toggle
 
Strona głównaProjektyProjekty 2013/2014

PROJEKTY ZREALIZOWANE W ROKU SZKOLNYM 2013/2014

 

Projekt „Kompetentny e-Nauczyciel” realizowany przez Stowarzyszenie Komputer i Sprawy Szkoły KISS z siedzibą w Katowicach.

Celem projektu jest doskonalenie przygotowania nauczycieli do stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnej w pracy edukacyjnej i wychowawczej w szkole, jako instytucji społeczeństwa informacyjnego.

Okres realizacji: 01.08.2013 r. do 31.07.2014.r.

W ramach projektu 11 nauczycieli szkoły bierze udział w szkoleniach metodą blended learningu prowadzących do uzyskania certyfikatu ECDL e-Nauczyciel wydawanego przez Polskie Towarzystwo Informatyczne.

 

Projekt „Pilchowickie przedszkola dla każdego dziecka”

Poddziałanie 9.1.1 „Zmniejszanie nierówności w stopniu upowszechniania edukacji przedszkolnej” Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Okres realizacji: 1.11.2012 – 31.01.2014, zajęcia: 1.01.2013 – 31.12.2013

W ramach projektu przygotowanego przez Gminę Pilchowice zostały m.in. utworzone dwa dodatkowe oddziały przedszkolne (Żernica, Pilchowice) dla 50 dzieci w wieku 3-5 lat oraz były prowadzone dodatkowe zajęcia specjalistyczne (zajęcia logopedyczne, zajęcia korekcyjno-kompensacyjne, zajęcia z gimnastyki korekcyjnej) dla 80 dzieci z tych przedszkoli.

 

Program edukacyjny „Twoje dane – twoja sprawa. Skuteczna ochrona danych osobowych” organizowany przez GIODO – Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Celem programu jest poszerzenie oferty edukacyjnej szkoły o treści związane z ochroną danych osobowych i prawem każdego człowieka do prywatności.

Okres realizacji: 2.09.2013 r. do 29.08.2014 r.

W ramach programu zagadnienia dotyczące ochrony danych osobowych wzbogacą program wychowawczy i programy zajęć edukacyjnych, szkoła włączyła się do obchodów Europejskiego Dnia Ochrony Danych Osobowych.

 

Projekt „2014! Młodzi dla wolności”

Projekt przygotowany w ramach konkursu adresowanego przez Prezydenta RP i Ministerstwo Edukacji Narodowej do uczniów i nauczycieli. Nasza szkoła została zgłoszona do konkursu w kategoriach indywidualnych: esej, plakat, scenariusz lekcji.

Celem projektu było zachęcenie uczniów, nauczycieli i całych środowisk lokalnych do włączenia się w obywatelskie obchody Święta Wolności – rocznicy 4 czerwca 1989 roku. Konkurs miał przybliżyć historię najnowszą: wiedzę o czasie przełomu i ostatnim dwudziestopięcioleciu zagospodarowywania wolności.

Okres realizacji: 30.11.2013 r. do 30.04.2014 r.

Przygotowane prace konkursowe były prezentowane na stronie internetowej szkoły. Laureatką ogólnopolskiego konkursu jest dyr. Beata Nawrath.

 

Agnieszka Rakocz - esej „Odnowione oblicze ziemi”… 25 lat po wyborach z 1989 roku

Karolina Rusin - esej „Proszę Państwa, 4 czerwca 1989 roku skończył się w Polsce komunizm”

Monika Michalec - esej „Janek Wiśniewski padł…”

Marta Stańczak - esej Rok 1989"

Weronika Ilczyszyn - esej Blisko i daleko"

Beata Nawrath - scenariusz lekcji W samo południe..." (zajęcia artystyczne)

Genowefa Suchecka - scenariusz lekcji „Wolnym być" (kółko historyczne lub lekcja biblioteczna)

 

Autorka: Justyna Gruba

Gimnazjum w Żernicy

Konsultacja: Beata Nawrath

Kategoria: plakat

Format: 42,5 cm x 60 cm

Technika: pastele

 

 

 

Autorka:Aleksandra Sitek

Gimnazjum w Żernicy

Konsultacja: Beata Nawrath

Kategoria: plakat

Format: 42,5 cm x 60 cm

Technika: ołówek, pastele  

 

 

 

Autorka: Karolina Kaleta

Szkoła Podstawowa w Żernicy

Konsultacja: Genowefa Suchecka

Kategoria: plakat

Format: 29,5 cm x 42 cm

Technika: kredki, ołówek

 

Autorka: Hanna Grabowska

Szkoła Podstawowa w Żernicy

Konsultacja: Genowefa Suchecka

Kategoria: plakat

Format: 29,5 cm x 42 cm

Technika: farby plakatowe

 

 

„Program edukacji zdrowotnej” dla uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum

Celem programu jest promowanie zdrowego trybu życia poprzez zdrowe odżywianie i aktywność fizyczną, kształtowanie wśród uczniów odpowiednich nawyków żywieniowych i propagowanie aktywnych form wypoczynku.

Okres realizacji: do końca roku szkolnego 2013/2014.

W ramach programu będą realizowane dwa projekty: „Żyj smacznie i zdrowo” i „Trzymaj formę”. Uczniowie w ramach projektów będą m. in. brali udział w warsztatach, konkursach, zawodach sportowych i stworzą prezentacje multimedialne o tematyce zdrowotnej.

 

Projekt „Szkoła w ruchu”

„Ćwiczyć każdy może”

Ogólnopolska Akcja organizowana w ramach Roku Szkoły w Ruchu

Celem akcji jest przyznanie tytułu „Szkoły w Ruchu” szkołom, które podejmują działania na rzecz aktywności fizycznej realizowane w szkole i/lub poza szkołą. Organizatorem akcji jest Ministerstwo Edukacji Narodowej wraz z Ośrodkiem Rozwoju Edukacji.

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Żernicy systematycznie podejmuje różne działania w celu promowania aktywności fizycznej, dlatego chcielibyśmy się nimi podzielić i przedstawić sposoby ich realizacji.

 

Ruch w szkole:

- wychowanie fizyczne – zajęcia edukacyjne (obszar nr 1)

Do realizacji zadań z obszaru nr 1 zostały zgłoszone zajęcia wychowania fizycznego :

1. Zbieranie piłki z tablicy – koszykówka

2. Nauka figur w parach, doskonalenie układu podstawowego Poloneza (film)

Scenariusze zajęć autorstwa Katarzyny Zborowskiej i Sabiny Kot

 

- wychowanie fizyczne – alternatywne formy realizacji zajęć wychowania fizycznego (obszar nr 2)

CZWARTOKLASIŚCI NA BASENIE

W tym roku szkolnym na basen w czwartki jeżdżą uczniowie klas IV a i IV b.

Pod okiem instruktorów uczą się pływania lub doskonalą techniki pływania na basenie w Szczygłowicach. Czwartoklasiści dzielnie się spisują i jesteśmy pewni, że będą godnie i z sukcesami reprezentować szkołę na gminnych zawodach pływackich.

 

LEKCJA OTWARTA Z WYCHOWANIA FIZYCZNEGO DLA NAUCZYCIELI

Tematem lekcji otwartej dla nauczycieli była „Joga dla zapracowanego ucznia”. Celem lekcji było poznanie przez uczniów ćwiczeń relaksacyjnych i ogólnowzmacniających oraz uświadomienie uczniom w jaki sposób mogą zadbać o swoje zdrowie poprzez ćwiczenia relaksacyjne. Natomiast nauczyciele uczący różnych przedmiotów mogą wykorzystać kilka ćwiczeń na każdej lekcji. (film)

Scenariusze zajęć autorstwa Katarzyny Zborowskiej i Sabiny Kot

 

DZIEŃ W KLIMACIE LATYNOSKIM

10 stycznia w naszej szkole miał miejsce Dzień w klimacie latynoskim. Pani Anna Placek wraz z prowadzącą zajęcia taneczno-ruchowe Moniką Mają Ziębą oraz towarzyszącymi jej tancerzami, mistrzami tańca przeprowadzili program animacji tanecznych, a także pokazów tańca. Dzieci przygotowały informacje na temat muzyki latynoskiej oraz prezentowanych tańców, które przedstawiały przed każdym występem. Odbyły się także konkursy na najlepszy strój latynoski oraz najlepszego tancerza i tancerkę. Pani Monika Maja wraz ze swoim partnerem tanecznym Arielem zaprezentowali nam argentyńskie tango, które zachwyciło publiczność. Pozostałymi tańcami była salsa, rumba i pasodoble, a podsumowaniem była nauka grupowej samby, której karnawałowy korowód przeszedł dwukrotnie szkolne korytarze. (zdjęcia)

 

POKAZ JUDO

 3 grudnia uczniowie szkoły podstawowej i przedszkolaki obejrzeli pokaz judo w wykonaniu uczniów i mistrzów ze sportowej szkółki judo DAISHI-DO z Gliwic. Uczniowie z dużym zainteresowaniem przyglądali się popisom. Od stycznia będą mogli wziąć udział w zajęciach judo prowadzonych na terenie naszej szkoły. (zdjęcia)

 

- kwalifikacje i doskonalenia nauczycieli WF oraz wychowawców edukacji przedszkolnej (obszar nr 4)

Nauczycielki wychowania fizycznego brały udział w szkoleniach o różnej tematyce.Sabina Kot wzięła udział w  kursie doskonalącym „Zasady BHP i organizacji zajęć sportowo-rekreacyjnych w kontekście odpowiedzialności nauczyciela” (9.01.2014r). Katarzyna Zborowska brała udział w konferencji metodyczno-szkoleniowej „Nowe trendy w nauczaniu siatkówki: atak i blok”(14.03.2014r).Wraz z 1/3 nauczycielek szkoły wzięły także udział w szkoleniu: „Nowe spojrzenie na turystykę szkolną w kontekście odpowiedzialności prawnej. Organizacja wycieczek, zielonych szkół i innej działalności pozaszkolnej” (05.11.2013r.).

 

- pozalekcyjne zajęcia sportowe (obszar nr 5)

 

BIEG ULICZNY IM. KS. KONSTANTEGO DAMROTA

Uczniowie ZS-P w Żernicy w sobotę 28 września 2013r. brali udział w III Biegu Ulicznym im. Ks. Konstantego Damrota. Celem imprezy była popularyzacja zdrowego trybu życia oraz rozwijanie czynnego wypoczynku i aktywności ruchowej wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. Z naszej szkoły wystartowało 15 zawodników w różnych kategoriach wiekowych wraz z nauczycielem wychowania fizycznego. Każdy z naszych uczniów miał do pokonania dystans 4200 m. Trzech uczniów naszej szkoły stanęło na podium i otrzymali puchary oraz medale, natomiast pozostali uczestnicy biegu otrzymali pamiątkowe medale. (zdjęcia)

 

PASJONACI PIŁKI RĘCZNEJ

 4 grudnia w godzinach popołudniowych grupa 28 pasjonatów piłki ręcznej wraz z opiekunem Sabiną Kot, udała się do Sośnicy na mecz KS Sośnica: Ruch Chorzów (w grupie juniorek). Można było pooglądać rozgrzewkę przed turniejem, zaś sam mecz za sprawą ciekawych zwrotów sytuacji dostarczył wielu emocji. Uczniowie zapoznali się z trudną taktyką gry, szkoda tylko, iż mimo naszego zaangażowania w kibicowanie sośniczankom nie udało się wygrać meczu. Kolejny wyjazd na mecz planujemy 26 marca 2014r.

 

 

Wycieczka na narty z zawodami o puchar Wójta Gminy

Uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Żernicy w dniach 13- 15 stycznia 2014r jak co roku od ośmiu lat wyjechali na  wycieczkę narciarską w Tatry. Przez 3 dni młodzi adepci białego szaleństwa szlifowali styl jazdy na stoku Rusiński w Bukowinie Tatrzańskiej. Warunki do jazdy były bardzo dobre i wszyscy świetnie się bawili. W trzecim dniu wycieczki odbyły się zawody w slalomie gigancie, a zwycięskie trójki w 5 kategoriach otrzymały puchary i medale, zaś wszyscy uczestnicy poczęstowani zostali słodyczami. 37 młodych narciarzy w drugim dniu pobytu musiało wykonać dwa przejazdy w slalomie specjalnym, a łączny czas przejazdów zdecydował o zajętych miejscach. Wyjazdy narciarskie naszej młodzieży szkolnej cieszą się co roku dużą popularnością, a chętni od grudnia wypytują już o termin wyjazdu. Tegoroczny wyjazd też można zaliczyć do bardzo udanych, choć mogłoby się wydawać, że tej zimy śniegu poskąpiło… Patrząc na wiosenną aurę wkoło, mogłoby się wydawać, że wyjazd na narty to odważne przedsięwzięcie. Jednak po przyjeździe na stok nie było wątpliwości, że decyzja o wyjeździe była słuszna. Śniegu nie brakowało, a słońce rozświetlające stok wprowadzało wszystkich w dobry nastrój. Za rok jedziemy znowu!!! (zdjęcia)

 

WYCIECZKA DO AQUAPARKU

W sobotę 15 marca uczniowie klas V-VI pojechali wraz z opiekunami Sabiną Kot i Katarzyną Zborowską do Aquaparku w Tarnowskich Górach. Przez 3 godziny młodzież szalała w basenach, na zjeżdżalniach, w jacuzzi, a także pokonywała sztuczną falę. Zabawa była przednia i na pewno za miesiąc w sobotę tak miło spędzimy razem czas w aquaparku. (zdjęcia)

 

WYCIECZKA NA CZANTORIĘ I STOŻEK

28 września odbyła się wycieczka, której celem było zdobycie Czantorii i Stożka. W wyjeździe brało udział osiem dziewczyn oraz dwójka opiekunów: pani Grażyna Morga i jej syn Bartek. Wycieczka zaczęła się wczesnym rankiem, zbiórką na dworcu w Gliwicach, skąd pociągiem udaliśmy się do Ustronia Polany. Na miejscu wjechaliśmy kolejką linową na Polanę Stokłosica. Na sam szczyt musieliśmy wejść pieszo. Po wdrapaniu się zrobiliśmy małą przerwę, aby następnie udać się czerwonym, granicznym szlakiem najpierw do schroniska na Soszowie Wielkim, a następnie do schroniska na Stożku Wielkim. Podczas marszu pani Morga opowiadała nam o górach, uczyła orientacji w terenie na podstawie mapy i kompasu. Karolina i Sylwia opowiedziały o historii schroniska na Soszowie i na Stożku. Po przejściu siedemnastu kilometrów dotarliśmy do stacji kolejowej w Wiśle-Głębcach. O dwudziestej pierwszej zmęczeni, ale zadowoleni dotarliśmy do domu. (Koło turystyczne - http://ktkzernica.url.ph/)

 

JESIENNY UROK BESKIDÓW

20 października odbyła się wycieczka w góry, której celem było wejście na Orłową przez Równicę.Podróż zaczęliśmy, idąc z Ustronia, czerwonym szlakiem w stronę szczytu. Szliśmy dywanem bukowych liści. Po półtorej godzinie byliśmy na miejscu. Wypiliśmy kawę, niektórzy zjedli szarlotkę i po krótkiej przerwie poszliśmy dalej. Naszym celem było teraz zdobycie Trzech Kopców Wiślańskich. Po drodze wchodziliśmy na takie góry jak: Orłowa (813 m n.p.m) i Świniorka (700 m n.p.m.), aż w końcu stanęliśmy na szczycie Trzech Kopców (813 m n.p.m). Motywacją do zejścia była pizza, na którą bardzo chcieliśmy zdążyć przed pociągiem, który odjeżdżał o godz. 17:08. Zmęczeni, ale zadowoleni dojechaliśmy do domu koło godziny 20:00. (Koło turystyczne - http://ktkzernica.url.ph/)

Zapraszamy również na:

Joomla templates www.joomlashine.com
(C) 2013 KS